Art İnternational Sanat Fuarı Ülker Çocuk Sanat Atölyesi

4 - 6 Eylül 2015 tarihinde Art International bünyesinde gerçekleştirilen Ülker Çocuk Sanat Atölyesi’nde çocuklar farklı, eğlenceli ve yaratıcı çalışmalar yaparak, sanat tarihi tünelinde sanatın tarihsel gelişimine tanıklık ettiler. Farklı sanat disiplinlerini deneyimleyerek öğrendiler. İki buçuk günde ulaşılan 1200 çocuk, Boyumdan Büyük İşler Duvarı, Kâğıttan Kukla Tasarımı, Sanat Tüneli, Bisikletle Sanat ve Üç Boyutlu Düşünce Haritası istasyonlarında profesyonel rehberler eşliğinde keyifli bir deneyim yaşarken; atölyelerdeki sanatçı büyükleri ve yaşıtlarıyla birlikte ürettiler. Ürettikleri eserleri atölye galerisinde sergilediler.

Daha fazlası için Ülker iç iletişim röportajından…

Art İnternational Sanat Fuarında Ülker Çocuk Sanat Atölyesi için içerik hazırlarken çocukları şaşırtacak ve onlarda iz bırakacak uygulamalar üzerinde yoğunlaştık. "Çocuk için sıra dışı bir deneyim olması ve bu karşılaşmanın onda sanata dair olumlu duygular oluşturması için neler yapabiliriz?" diye düşündük. Çünkü biliyorduk ki buraya gelebilecek olan çocuklar, okulda ya da evde sanat deneyimi yaşamış, müzelere gitmiş ve çağdaş sanata dair az ya da çok örnek izlemiş olacaklardı. Onları sanat yoluyla heyecanlandırmak ve mutlu etmek asıl hedefimiz oldu bu nedenle... Çünkü mutluluk veren deneyimler unutulmayacak ve çocuğu harekete geçirmek için itici güç olacaktı. Bunun için bir hikâye yaratmak, çocuğu o hikâye içine almak ve hikâye ile birlikte yolculuk etmesini sağlamak üzere yöntemler geliştirmemiz gerekiyordu. Hikâye şuydu: "İnsanoğlu binlerce yıl önce sanatla tanıştı. Onu hayatının bir parçası haline getirdi. Dünya değişirken sanat deneyimi de değişti, değişen sanat deneyimleri dünyayı değiştirdi. Zamanda yolculuk edebilsek, mağaralarda bulunan resimlere kadar gidip, antik dönemleri, Ortaçağı, Rönesans'ı, modern sanatın başlangıcını ve günümüze kadar gelişini görebilsek, hatta görmekle kalmayıp bir de denesek nasıl olurdu? " Varsayımımız şuydu: "Çocuk, on binlerce yıl önceden günümüze bir yolculuk yaparsa asla unutmayacağı bağlantıları kurabilecek ve bugün gördüğü sanat eserlerine daha farklı bir gözle bakacaktı." 

Günümüz çocuklarını bir hikâyenin içine alabilmek için olabildiğince gerçekçi ortamlar yaratmak, onları ciddiye aldığınızı gösteren bir emek sarf etmek, özgün bir mekân tasarlamak gerekiyordu. Önemli bir sanat etkinliğinin bir parçası olarak çocuk etkinlikleri anlayışı yerine, "bu sanat etkinliği kadar önemli bir alanı çocuklara ayırmak" fikrinin öne çıkarılması daha doğruydu. O nedenle, renkli, özgün ve sadece ocuklara özel bir dünya tasarladık.  Çizimleri, uygulamaları, malzemeleri ve hepsinden önemlisi yaklaşımı ile farklı olmalıydı. Buradaki her şeye "dokunabilirsiniz" diyen, anlamak, keşfetmek, öğrenmek ve yapmak konusunda cesaretlendiren uygulama alanları hazırladık. Gülümseyen, sabırla anlatan, didaktik olmadan kolaylaştıran ve çocuğa "burada sen önemlisin" duygusunu veren bir ekip oluşturduk.

Sanatçılarla tanışmaları, sohbet etmeleri ve sanatçılar eşliğinde çalışmaları için özel saatler ayırdık. Küçük sanatçıları kendi akranları ile buluşturup kendi sanat serüvenlerini akranları ile paylaşmaları için fırsatlar yarattık.

Tüm bunların sonucunda katılan her çocuğun, kendisini özel ve önemli hissettiği anı ve deneyimler yarattığımıza inanıyoruz.  Türkiye'deki çocuk sanat eğitimi alanında önemli bir örnek oluşturduğumuza da... Çocukların daha fazlasını hak ettiklerine inanan Ülker'in, çocuklar için daha fazlasına cesaret edilebileceğini gösterdiğini ve özgün bir örnek yarattığını düşünüyoruz. Çünkü bu deneyimi yaşayan çocukların her seferinde daha fazlasını isteyeceklerini ve çocuklara sanat hizmeti sunan herkesi daha fazlasını yapmaya teşvik edeceklerini hayal ediyoruz.

Diğer Projeler

Sonraki

nike air max pas cher michael kors pas cher beats pas cher new balance belgique ugg soldes timberland belgique veste moncler air max christian louboutin pas cher moncler outlet louboutin pas cher timberland bruxelles beats by dr dre kopen new balance dames duvetica jas duvetica jassen


nike air max pas cher michael kors pas cher beats pas cher new balance belgique ugg soldes timberland belgique veste moncler air max christian louboutin pas cher moncler outlet louboutin pas cher timberland bruxelles beats by dr dre kopen new balance dames duvetica jas duvetica jassen

michael kors portemonnaie ray ban clubmaster air max goedkoop beats by dre goedkoop nike roshe ray ban outlet nike air huarache damen ghd fladjern mont blanc kuglepen polo ralph lauren pullover woolrich parka gucci belt uk scarpe mbt scarpe jordan polos ralph lauren baratos ralph lauren schweiz ghd glattejern nike air max thea beige cheap oakleys